Gorączka złota w Złotym Stoku

10 - 12 maja 2017r. uczniowie klasy V oraz IV wraz z opiekunami Renatą Rodak, Magdaleną Gałuszką oraz Małgorzatą Dutką udali się na trzydniową wycieczkę do Kopalni Złota w Złotym Stoku (Kotlina Kłodzka) w poszukiwaniu złota i przygody.

Podróż upłynęła nam bardzo szybko i już o 11.00 dotarliśmy na miejsce. Złoty Stok przywitał nas ciepłym, wiosennym słońcem, więc od razu przystąpiliśmy do realizacji planu zwiedzania Pierwszym z nich była dawna Kopalnia Złota, po której oprowadziła nas pani przewodnik. Uczniowie poznali sekrety wydobycia tego cennego kruszcu oraz dowiedzieli się różnych ciekawostek na temat pracy górników. Następnie oglądaliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”, który pięknie mienił się różnymi kolorami. Po obfitym obiedzie przyszedł czas na płukanie złota. "Gorączka złota" ogarnęła wszystkich uczestników wycieczki. Grudki tego cennego kruszca, znaleźliśmy wypłukując złotodajny piasek. Kolejnym punktem programu było spotkanie z historią w Izbie Górnictwa. Znajdują się tam eksponaty z terenu miasta: okolicznościowe pamiątki związane z lokalnym górnictwem, mundury, porcelana, monety z tutejszej mennicy oraz najstarsze widoki Reichenstein. To jeszcze nie wszystkie atrakcje jakie czekały nas tego dnia. Po kolacji zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa uczestniczyła w podziemnym spływie łodzią przez Sztolnię Gertrudy, natomiast druga grupa w tym czasie wykonywała akrobacje na trampolinie. Później nastąpiła zmiana ról. Na zakończenie bardzo ciekawego dnia urządziliśmy dyskotekę i poszliśmy „grzecznie” spać.