Lektury

 

LEKTURY DLA KLAS I - III

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

1) Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);

2) Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);

3) Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

4) Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;

5) Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;

6) Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;

7) Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

8) Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;

9) Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

10) Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;

11) Maria Krüger, Karolcia;

12) Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;

13) Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

14) Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;

15) Joanna Papuzińska, Asiunia;

16) Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;

17) Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;

18) Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;

19) Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;

20) Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;

21) Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni

i legendzie;

22) Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;

23) Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;

24) Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.

 

Klasa IV

Lektury obowiązkowe:

  • Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
  • Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  • René Goscinny, Jean – Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
  • Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
  • Joanna Olech, Dynastia Miziołków
  • Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
  • Wybrane podania i legendy polskie Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
  • Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektury uzupełniające:

  • Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
  • Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
  • Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
  • Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
  • Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
  • Sat – Okh, Biały mustang
  • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

Klasa V

Lektury obowiązkowe:

  • Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
  • Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
  • Bolesław Prus, Katarynka
  • Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
  • Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy
  • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
    Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
  • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektury uzupełniające:

  • Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
  • Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
  • Karol May, Winnetou
  • Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
  • Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
  • Bolesław Prus, Kamizelka
  • Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant
  • Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
  • Wybór innych tekstów kultury.

Klasa VI

Lektury obowiązkowe:

  • Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika
  • Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  • Ignacy Krasicki, wybrane bajki
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
  • John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
  • Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
  • Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektury uzupełniające:

  • Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
  • Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
  • Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów
  • Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)
  • Kornel Makuszyński – wybrana powieść
  • Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
  • Alfred Szklarski, wybrana powieść
  • Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Klasa VII

Lektury obowiązkowe:

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  • Aleksander Fredro, Zemsta
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
  • Ignacy Krasicki, Żona modna
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski)
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
  • Stefan Żeromski, Siłaczka
  • Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

Lektury uzupełniające:

  • Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
  • Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
  • Helena Keller, Widzieć przez trzy dni
  • Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów
  • Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty)
  • Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
  • Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
  • Wybór innych tekstów kultury.

Klasa VIII

Lektury obowiązkowe:

  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
  • Juliusz Słowacki, Balladyna
  • Antoine de Saint – Exupery, Mały Książę
  • Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
  • Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektury uzupełniające:

  • Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
  • Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
  • Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
  • Arkady Fiedler, Dywizjon 303
  • Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
  • Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty)
  • Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym
  • E. – E. Schmitt, Oskar i pani Róża
  • Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.